Sensacyjny sondaż Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej

Aktualności
03.02.2021

Najnowszy krakowski sondaż prezydencki, zrealizowany na zlecenie Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, przynosi zaskakujące wyniki. Urzędujący prezydent, Jacek Majchrowski, po raz pierwszy w historii nie tylko nie wygrywa, ale nawet nie wchodzi do drugiej tury wyborów. Nieoczekiwanie zwycięża Łukasz Gibała z wynikiem 36%. Druga jest Małgorzata Wassermann, którą popiera 32,6% mieszkańców.

Koniec dominacji Majchrowskiego?

Trudno to sobie wyobrazić, ale prawie 20% mieszkańców Krakowa nie pamięta prezydenta innego niż Jacek Majchrowski, bo ma nie więcej niż 18 lat – a tyle już czasu trwają jego rządy. Ale to między innymi najmłodsze pokolenie Krakowian zdaniem politologa Andrzeja Piaseckiego odpowiada za słaby wynik sondażowy obecnego włodarza miasta. Otrzymał on łącznie zaledwie 25,5%, zajmując dopiero trzecie miejsce. – Jacek Majchrowski opatrzył się już trochę. Jest zapotrzebowanie na nowe nazwiska lokalnie i w skali kraju – komentuje dla Dziennika Polskiego prof. Piasecki. W porównaniu do ostatniego sondażu z czerwca tego roku prezydent Krakowa stracił aż 11,5 punktów procentowych. Politolog zauważa, że jednym z powodów, dla których jego notowania spadły, może być pandemia i związany z nią kryzys.

Głosy na Wassermann, czy na PiS?

Zdaniem politologa kandydatka rządzącego Prawa i Sprawiedliwości otrzymała w sondażu głównie głosy zwolenników swojej partii. Niekoniecznie są to ludzie, którzy popierają konkretnie Małgorzatę Wassermann. – Trudno też oczekiwać, żeby np. uczestnicy Strajku Kobiet popierali Wassermann. Więc tutaj też odpływa młody elektorat, a to on będzie rozstrzygał w 2023 [rok kolejnych wyborów samorządowych – przyp. red.] – dodaje Piasecki.

Gibała ma realne szanse?

Politolog uważa, że największe. – On ma w końcu swój czas. Nie ma w skali kraju drugiego takiego kandydata niezależnego, startującego przeciwko dwóm partiom i utrzymującego się na powierzchni, pomimo porażek w wyborach. Teraz może patrzeć z optymizmem w 2023 rok – mówi.

Kto jeszcze liczy się w rywalizacji?

Z sondażu wynika, że pozostali kandydaci z ostatnich wyborów prezydenta miasta nie mają praktycznie żadnych szans. Konrad Berkowicz (Konfederacja) uzyskał 2,5% poparcia, Daria Gosek-Popiołek (Razem) – 2%, a Jolanta Gajęcka (Kukiz’15) tylko 1,4%.

Sondaż dla Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej przeprowadzi Ośrodek Badawczy Dobra Opinia, który regularnie bada poparcie dla kandydatów na prezydenta Krakowa. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-12 grudnia na reprezentatywnej próbie 500 pełnoletnich mieszkańców Krakowa, metodą wywiadu bezpośredniego. We wszystkich dotychczasowych sondażach Dobrej Opinii dla Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej zwyciężał Jacek Majchrowski, co później powtarzało się w wyborach prezydenckich.

Źródło: Piotr Ogórek, „Sensacyjny sondaż prezydencki dla Krakowa. Jacek Majchrowski po raz pierwszy poza II turą!” Dziennik Polski, 16 grudnia 2020 r.