Stanowisko LA w sprawie opóźnień w uruchomieniu systemu wypożyczalni rowerów miejskich

Aktualności
14.03.2016

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa wyraża oburzenie przedstawionymi w mediach przez Oficera Rowerowego w Krakowie Marcina Wójcika informacjami, że system miejskiej wypożyczalni rowerów ruszy w Krakowie dopiero pod koniec lata. Uważamy, że sytuacja ta jest niepoważna i jest to kolejny dowód na to, że władze miasta traktują rowerzystów w sposób lekceważący.

 

Rozwój ruchu rowerowego to jeden z fundamentów systemu komunikacyjnego każdego nowoczesnego miasta. Warto zwrócić uwagę, że komunikacja rowerowa nie powoduje ani smogu ani korków, które są jednymi z najbardziej istotnych krakowskich problemów. Opóźnienie w uruchomieniu systemu to kolejny – po zmniejszeniu środków przeznaczonych na budowę ścieżek rowerowych w 2015 roku – dowód na to, że władze Krakowa ignorują potrzeby rowerzystów. W ubiegłym roku w Krakowie powstało jedynie niecałe 3 km ścieżek rowerowych, a budżet na ich budowę zmniejszono z 12 do 4 mln zł.

 

W większości miast w Polsce miejskie wypożyczalnie rowerów ruszyły z początkiem marca – Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań czy Opole to tylko kilka takich przykładów. Tymczasem rower miejski w Krakowie nie ruszył i prawdopodobnie nie ruszy jeszcze długo. Wszystko z powodu opóźnień w wyborze nowego operatora, który będzie zarządzał systemem przez najbliższe lata.

 

Taka sytuacja jest problematyczna nie tylko dla Krakowian na co dzień korzystających z miejskich wypożyczalni rowerowych, którzy w okresie letnim będą zmuszeni do korzystania z innych środków transportu, ale także dla osób przebywających w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży. W tym drugim przypadku, organizatorzy tego wydarzenia przyznają, że rower może się okazać jedynym skutecznym sposobem poruszania się po mieście. Dlatego uważamy za absurdalną i nieodpowiedzialną sytuację, w której nie uda się uruchomić tego systemu przed ŚDM.

 

Jako Logiczna Alternatywa protestujemy przeciwko takiemu niepoważnemu traktowaniu rowerzystów i apelujemy żeby prezydent Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy wreszcie zaczęli szybko, kompleksowo i skutecznie rozwijać infrastrukturę rowerową w Krakowie.

Pobierz PDF