Stanowisko LA w sprawie podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy antysmogowej

Aktualności
13.10.2015

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa wyraża zadowolenie z podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy antysmogowej, jednak podkreśla, że nie jest to jeszcze koniec walki o czyste powietrze w Krakowie.

 

Podpisanie ustawy jest krokiem w dobrą stronę jednak wymaga nie tylko dalszych ale również równoległych działao. Istotne są przede wszystkim dwie rzeczy – wprowadzenie norm jakościowych dla węgla i innych paliw stałych oraz wprowadzenie standardów emisyjnych dla kotłów. Problemy te są przez rząd bagatelizowane, a zwłokę we wprowadzaniu odpowiednich regulacji tłumaczy się dobrem polskiego przemysłu kopalnianego. Jako Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa wielokrotnie wyrażaliśmy swoją opinię o tym nielogicznym zachowaniu – przecież stan polskich kopalni nie zależy od tego czy zakażemy spalania w piecach węgla najgorszej jakości, tylko od sposobu ich zarządzania (co pokazuje chociażby przykład sprywatyzowanej Bogdanki).

 

Mamy nadzieję, że podpisanie ustawy przez prezydenta jest przejawem zmian zachodzących w myśleniu rządzących i sprawi, że dzięki wprowadzeniu wcześniej wspomnianych regulacji, jakośd polskiego powietrza ulegnie w koocu znaczącej poprawie. Obecnie nie należy jednak zapominad o nieustannym wywieraniu presji na decydentów oraz o przypominaniu opinii publicznej o istocie problemu.

Pobierz PDF