W Krakowie powstanie całodobowy punkt profilaktyki intymnej? Jest projekt uchwały

Rada Miasta
26.07.2023

Czy w Krakowie powstanie miejsce, w którym w dowolnej chwili, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, będzie można bezpłatnie uzyskać poradę lekarską w zakresie zdrowia intymnego od lekarzy bez klauzuli sumienia? Taki pomysł zgłosili właśnie radni Dominik Jaśkowiec (Platforma – Koalicja Obywatelska) i Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców). Podczas prezentacji projektu uchwały na konferencji prasowej radnych wsparła także posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem).

Dominik Jaśkowiec przywołuje przykłady podobnych miejsc, już w Polsce funkcjonujących. Wzorcowym jest poznański punkt profilaktyki intymnej, działający od października 2018 roku. Z jego usług tylko w ubiegłym roku skorzystało prawie 3 tys. osób. – Choć większość pacjentów stanowią kobiety, oferta tego miejsca skierowana jest również do mężczyzn. Punkt spełnia trzy podstawowe warunki, jakie chcielibyśmy uzyskać w Krakowie. Działa non-stop, jest bezpłatny również dla osób nieubezpieczonych i jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek barier – mówi Jaśkowiec. Radny przywołuje także przykłady Łodzi, gdzie organizacje prokobiece wywalczyły uruchomienie całodobowego gabinetu ginekologicznego, oraz Warszawy. W stolicy co prawda nie ma takiego dedykowanego punktu, ale wszystkie miejskie szpitale ginekologiczne i takie, które mają oddziały o tym profilu, deklarują, że zapewniają pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia.

– Takie miejsce musi być całkowicie pozbawione barier, nie tylko tych światopoglądowych, ale też czysto technicznych. Wyszukiwarka na stronie dostepnaginekologia.pl pokazuje, że w Krakowie zaledwie 5 gabinetów dysponuje obniżanym fotelem ginekologicznymco jest podstawowym elementem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dlatego krakowskie miejsce opieki intymnej musi być w pełni inkluzywne, wolne od jakichkolwiek barier – tłumaczy posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Autorzy projektu przypomnieli głośną historię pani Joanny, kobiety, która – choć nie złamała prawa – została przez Policję potraktowana w szpitalu jak przestępczyni. Wystarczyło hasło „aborcja”. – Niestety w tej delikatnej kwestii, jaką jest zdrowie intymne, państwo zawodzi. Obsesyjne podejście rządu Zjednoczonej Prawicy do pojęć takich, jak aborcja czy antykoncepcja, przekłada się niestety na decyzje lekarzy i obawy pacjentów. Samorząd musi w tej sytuacji zadziałać na miarę własnych możliwości i to właśnie postulujemy – argumentuje radny Łukasz Gibała.

W stawianym przez inicjatorów uchwały za wzór punkcie w Poznaniu każdy może uzyskać poradę ginekologa i urologa dotyczącą chorób, higieny intymnej i antykoncepcji. Oferowana jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów czy stanów zapalnych narządów rodnych. Można bezpłatnie wykonać m.in. badania cytologiczne, mammograficzne, USG, a także badania dla mężczyzn w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych. Budynek, w którym się mieści, ma podjazd dla wózków inwalidzkich, jest pozbawiony progów i ma windę dostosowaną dla potrzeb osób na wózkach i niewidzących. Gabinet lekarski jest wyposażony w elektrycznie obniżany fotel ginekologiczny. Na stronie internetowej punktu można znaleźć informacje o jego działaniu przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących.