Warsztaty szycia maseczek antysmogowych – rusza II edycja

Nasze działania
13.11.2017

W takim kolorze, w jakim chcemy, z takiego materiału, jaki wybierzemy, a przede wszystkim idealnie dopasowana do twarzy, bo szyta na miarę – taka będzie każda maseczka uszyta na bezpłatnych warsztatach. Startuje druga już edycja akcji stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa i Pracowni .faron.

Smog znowu atakuje. Od początku listopada urządzenia pomiarowe wykazują przekroczenia dopuszczalnych norm. Nie trzeba patrzeć na zatrważające statystyki z końca ubiegłego roku, żeby wiedzieć, że sytuacja będzie się tylko pogarszać. Dlatego Logiczna Alternatywa dla Krakowa i Pracownia .faron zdecydowały o otwarciu zapisów na bezpłatne warsztaty szycia maseczek antysmogowych. Będzie to już druga edycja akcji. Dzięki pierwszej w okresie od lutego do maja własnoręcznie uszyte maseczki ma już 78 Krakowian.

– Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby mieszkańców, dlatego ruszamy z drugą edycją warsztatów. Ogromne zainteresowanie naszą wiosenną akcją szycia maseczek pokazało, jak wielkie jest zapotrzebowanie Krakowian na takie projekty. Mieliśmy wtedy tylu chętnych, że musieliśmy zorganizować dodatkowe zajęcia. A w ostatnim czasie wiele osób pytało, czy będą kolejne warsztaty – mówi Łukasz Gibała, lider Logicznej Alternatywy dla Krakowa.

Jedyne, z czym trzeba przyjść na warsztaty, to pozytywne nastawienie. Organizatorzy zapewniają materiały, filtry węglowe i sprzęt do przygotowania spersonalizowanej maseczki antysmogowej. Uczestnicy sami wybiorą kolor i materiał, a profesjonalni nauczyciele pomogą dopasować maseczkę do kształtu twarzy. – Przewagą własnoręcznie uszytej maseczki jest nie tylko jej niska cena.

Na naszych warsztatach będzie można uszyć ją za darmo, ale jeśli ktoś będzie chciał zrobić to w domu, za materiały zapłaci około 10 zł. Jednak jeszcze większym atutem jest idealne dopasowanie maski dzięki temu, że każda jest szyta dla konkretnej osoby. A przyleganie maseczki do twarzy jest warunkiem jej skuteczności – tłumaczy Gibała.

Jak łatwe jest własnoręczne uszycie pod okiem profesjonalistów maseczki antysmogowej, na poniedziałkowej konferencji prasowej opowiadał Marcin, uczestnik poprzedniej edycji warsztatów. Przekonuje o tym także Szymon Bałek z Pracowni .faron. – Jeśli mają Państwo wątpliwości odnośnie swoich umiejętności krawieckich, to od razu uspokajam, że uszycie maseczki nie wymaga żadnego doświadczenia. Jesteśmy tutaj po to, aby tego nauczyć – mówi. – Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, dzięki czemu jako nauczyciele jesteśmy w stanie poświęcić każdemu uczestnikowi tyle czasu, ile będzie potrzebne. Zapraszamy wszystkich chętnych. Nasze warsztaty to też okazja, żeby zacząć przygodę z szyciem. Wszystkie wspomniane cechy maseczek antysmogowych to zasługa autorskiego projektu formy i wykonania technolożki i projektantki ubioru Basi Faron – dodaje.

Warsztaty startują już w listopadzie. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem wiadomości prywatnych na FB.com/LogicznaAlternatywa i pod numerem telefonu 12 307 25 11. Ci, którzy nie znajdą czasu na udział w warsztatach, a chcą samodzielnie uszyć sobie maseczkę, mogą także skorzystać z filmu instruktażowego na www.uszyjmaseczke.pl.

Sprawdź harmonogram:

Przeczytaj