Wspólny apel Logicznej Alternatywy i studentów z Miasteczka AGH do ZIKiT

Nasze akcje
24.01.2017

Przedstawiciele Logicznej Alternatywy w odpowiedzi na sygnały mieszkańców Miasteczka Studenckiego AGH postanowili zaapelować do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o rozwiązanie problemu niewystarczającego połączenia między centrum miasta, a Miasteczkiem. Pod petycją podpisało się 370 osób, a pismo zostało dzisiaj skierowane do ZIKiT-u.

Na tę chwilę na trasie między Miasteczkiem AGH a Dworcem Głównym kursuje tylko jedna linia – 208 – i to jedynie raz na godzinę. Według mieszkańców Miasteczka Studenckiego to zdecydowanie za mało, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Logiczna Alternatywa zaapelowali o poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej na tym odcinku.

Na terenie Miasteczka Studenckiego AGH mieszka około 7 tysięcy studentów, którzy często przemieszczają się między akademikami a dworcem – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA. Ze względu na brak innego niż linia 208 bezpośredniego połączenia muszą gnieść się w zatłoczonych autobusach kursujących co godzinę, wybierać alternatywne trasy z przesiadkami lub iść pieszo prawie kilometr, aby dotrzeć do ulicy Podchorążych, skąd odjeżdża tramwaj na Dworzec Główny – dodaje.

Gmach główny AGH

Według Logicznej Alternatywy możliwe rozwiązania są bardzo proste i nie generują większych kosztów. Z przystanku Miasteczko Studenckie AGH odjeżdżają średnio co około 20 minut dwie przyspieszone linie autobusowe: 501 i 511. Mimo tego, że jadą podobną trasą co autobus linii 208, to omijają przystanek Dworzec Główny Wschód i zatrzymują się dopiero przy Uniwersytecie Ekonomicznym, przez co podróżujący muszą pieszo wracać w okolice dworca.

Wystarczyłoby dodać do już istniejących linii przystanek „Dworzec Główny Wschód”, a częstotliwość bezpośrednich połączeń zwiększyłaby się trzykrotnie – wyjaśnia Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. – Skoro Jacek Majchrowski tak nakłania mieszkańców do tego, aby korzystali z komunikacji miejskiej, to powinien zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki podróżowania. Szczególnie, że dodanie jednego przystanku do linii autobusowej nie wiąże się z ogromnymi kosztami – dodaje.

W swoim apelu inicjatorzy zwracają także uwagę na fakt, iż pomimo stosunkowo niedużej odległości między Miasteczkiem Studenckim AGH a Rynkiem Głównym nie ma bezpośredniego połączenia komunikacyjnego łączącego oba punkty. W piśmie do ZIKiT-u zaapelowali więc także o utworzenie nowej lub przeorganizowanie już istniejącej linii autobusowej tak, aby podróżujący mogli bez przesiadek dostać się w okolice Rynku, na przykład na przystanek Uniwersytet Jagielloński.