Zrób to sam – donice z palet

Dobre praktyki
25.07.2020

Palety drewniane, a w zasadzie ich wtórne zastosowanie od lat cieszą się niegasnącą popularnością. Znajdują miejsce w industrialnych wnętrzach, ogrodach, a nawet w restauracyjnych ogródkach. Z założenia palety są odpadem i podobnie jak inne opakowania z drewna, powinny być poddawane recyklingowi. Niestety w praktyce jedynie niewielki ułamek  (ok. 15%) trafia do recyklingu zgodnie z przepisami. Większość ląduje pod altanami śmietnikowymi, na wysypiskach, a co gorsza często służą jako opał. To fantastycznie, że tylu twórców inspiruje nas do przerabiania palet.

Warto  więc również wziąć młotek w swoje ręce i odmienić paletowy odpad, na przykład w donicę.

MATERIAŁY:

  • palety dowolnych rozmiarów
  • wyrzynarka/piła do drewna
  • papier ścierny
  • młotek
  • farba lub impregnat do drewna
  • pędzel / wałek
  • folia po ziemi lub grubsze reklamówki
  • gwoździki / tacker i zszywki

Z całej palety wytnij jeden element połączony klockami, a z reszty przygotuj deski i przybij jako dno skrzynki.

Zbitą w całość skrzynkę wyrównaj papierem ściernym. Jeśli masz szlifierkę, pójdzie szybciej. Jeśli nie, odrobina ćwiczeń nie zaszkodzi ;). Wcale nie musi być idealna, jedynie oczyszczona i przygotowana pod malowanie farbą.

Do pomalowania skrzynki możesz użyć impregnatu do drewna na zewnątrz, farby dedykowanej na zewnątrz, wtedy przedłużysz trwałość donicy. Zwykła farba akrylowa czy ftalowa również się sprawdzą. Wykorzystaj takie farby, jakie masz.

A jeśli chcesz przyciemnić i potem zalakierować surowe drewno, użyj kawy rozpuszczalnej. Nada skrzyni piękny, orzechowy kolor.

Wnętrze gotowej skrzyni wyłóż folią i przybij ją gwoździkami lub tackerem do boków. Na pewno masz folię po ziemi lub zbędne reklamówki – idealnie się nadadzą. Zrób kilka dziurek w dnie folii, żeby woda mogła odpływać z donicy.

I możesz sadzić rośliny we własnoręcznie zrobionej, upcyklingowej donicy. Palety mają różne rozmiary. W tych płytkich donicach świetnie poczują się sukulenty. W głębszych z przyjemnością rozgoszczą się bratki, lawenda, begonie, zioła i wiele innych roślin.

Najłatwiej jest kupić plastikowe doniczki. Najpiękniej jest stworzyć coś samemu, jednocześnie wykorzystując odpady. To, że takie skrzynki są niepowtarzalne i tylko Ty będziesz taką mieć, nie podlega jakiejkolwiek dyskusji.

Autorką tekstu jest Katarzyna Sobol z bloga KlinikaDIY.pl