ZTP planuje duże cięcia w rozkładach podczas ferii. Łukasz Gibała interweniuje

Nasze działania
05.02.2024

– Już teraz tramwaje i autobusy w godzinach szczytu jeżdżą przepełnione, a zlikwidowanie kolejnych kursów tylko nasili od dawna istniejący problem. Wolne od zajęć dla uczniów nie oznacza przecież, że z komunikacji miejskiej nie będą korzystać inni pasażerowie – komentuje sprawę Gibała. Właśnie wysłał interpelację w tej sprawie. Być może szkodliwe zmiany uda się jeszcze powstrzymać.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Zarząd Transportu Publicznego, planowane na ferie zmiany w rozkładach mogą spowodować ogromne utrudnienia dla pasażerów MPK. Cięcia dotyczą wszystkich 23 dziennych linii tramwajowych. Mają kursować nie co 7,5 lub 15 minut jak obecnie, a w odstępach 10- lub 20-minutowych. Przedstawiono także zmiany dla 9 linii autobusowych – kursowanie aż 6 z nich podczas ferii ma być całkowicie zawieszone. – Jeśli te zmiany zostaną wprowadzone, ucierpią przede wszystkim mieszkańcy Nowej Huty, Kurdwanowa czy Klinów, ale problem będzie dotyczył całego miasta – argumentuje Gibała. – Co gorsza, nie mamy dobrych doświadczeń z takimi rzekomo tymczasowymi cięciami kursów. Obawy mieszkańców, że po feriach rozkłady nie wrócą w pełni do tych sprzed korekt, są całkowicie uzasadnione – dodaje lider Krakowa dla Mieszkańców.

Gibała zwraca uwagę, że tego rodzaju duże cięcia na ferie po raz pierwszy wprowadzono w 2023 roku. Były wówczas tłumaczone złą sytuacją finansową i kadrową MPK. – Teraz rzekomo sytuacja się wyraźnie poprawiła, więc nie ma powodów do aż tak drastycznych zmian – komentuje Gibała. W swojej interpelacji zapytał więc również o ich uzasadnienie.