7 aplikacji, które ułatwiają życie w mieście

Dobre praktyki
23.08.2021

Czy można spacerować po mieście idąc wyłącznie w cieniu? Od kogo pożyczyć wiertarkę lub sprzęt kempingowy? Gdzie szukać zagubionego zwierzaka? Sprawdzamy to, przeglądając najciekawsze miejskie aplikacje z całego świata, które chcielibyśmy mieć także w Krakowie. 

Spaceruj po mieście w cieniu

Barcelona jako pierwsze miasto na świecie stworzyła aplikację, dzięki której piesi będą mogli przemieszczać się po mieście w cieniu. Pomysł pojawił się w momencie, gdy badania terenowe pokazały, że różnica temperatur pomiędzy zacienioną ulicą, a taką na którą nieustannie świeci słońce może wynieś nawet 20 stopni Celsjusza. 

Zobacz nasze badanie na jednym z Krakowskich placów

Aplikacja „Cool walks” oferuje trzy opcje, dzięki którym dotrzemy z jednego miejsca na drugie, drogą najkrótszą, zoptymalizowaną pod względem cienia oraz szklakiem  pozwalającym na całkowite uniknięcie słońca. Wskazuje także miejsca odpoczynku i rekreacji (fontanny).

Na ten moment aplikacja działa w jednej dzielnicy Barcelony. W miarę mapowania kolejnych drzew, chodników, czy skrótów nieistniejących na regularnych mapach, rozwiązanie ma objąć kolejne rejony miasta.

Po co kupować, skoro możesz (wy)pożyczać?

Przeciętny czas wykorzystania wiertarki w gospodarstwie domowym wynosi około 13 minut podczas całego cyklu jej życia. Podobnie rzecz ma się z innymi sprzętami, które zalegają w naszych szafach.
Z ciekawym rozwiązaniem przychodzi holenderska aplikacja „Peerby”, która daje możliwość pożyczenia sprzętów domowych, czy przyborów kuchennych takich jak kieliszki, piła elektryczna, kosiarka,  akcesoria kempingowe od najbliższych sąsiadów. „Peerby” działa z powodzeniem na terenie Amsterdamu, będąc inspiracją dla podobnych rozwiązań, które pojawiły się w Niemczech, USA czy Hiszpanii.

https://www.youtube.com/watch?v=0br5M_z_zZw

To dobry przykład ekonomii współdzielenia,  gdzie użytkownicy w kilku krokach dokonują rejestracji i wymieniają przedmioty, udostępniają to co posiadają, jak i prosząc o takie, których potrzebują. Aplikacja dopasowuje „potrzebujących”, którzy sami dogrywają szczegóły dotyczące logistyki. 

Szybki sposób na odszukanie zaginionego zwierzaka

Kanadyjskie miasto Calgary chwali się aplikacją „City of Calgary Pets”, która ma ułatwić mieszkańcom adopcję kota lub psa oraz pomóc w znalezieniu zagubionych pupili (właściciele poszukiwanych zwierzaków mogą sprawdzić, czy ich kot lub pies czeka w schronisku).  Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość zgłaszania nietypowych incydentów z psami, jak również opcja znalezienia najbliższej, otwartej przychodni weterynaryjnej.

 

Rowerzyści mają z górki

”Cycle  Atlanta” pomaga rowerzystom przemieszczającym się po Atlancie oznaczać wyboje na drogach oraz ważne z ich punktu widzenia problemy infrastrukturalne w mieście. Aplikacja pozwalana na nagrywanie tras przejazdów, a dzięki lokalizacji GPS łatwo ustala miejsce wystąpienia problemu. 

http://cycleatlanta.org/

 

Randkuj, poznawaj, networkuj 

Bumble to nowojorska aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą umówić się na randkę,  nawiązać kontakty biznesowe oraz spotkać nowych znajomych – wystarczy użyć odpowiedniej wersji zaproponowanej przez twórców, aby znaleźć w swojej okolicy ludzi, którzy maja ochotę spotkać się i pogadać lub stworzyć wspólny biznes.

https://bumble.com/

 

Odpadowa przypominajka

EcoHarmonogram to bezpłatna informacja dla mieszkańców o nadchodzących terminach wywozu odpadów z gospodarstw domowych oraz kompendium wiedzy o tym jak segregować odpady komunalne. Użytkownicy aplikacji otrzymują automatyczne powiadomienia
o nadchodzących terminach wywozu, a gmina może wysyłać powiadomienia dotyczące płatności lub szczegółów odbioru odpadów. 

http://www.ecoharmonogram.pl/application/

 

Drukuj na mieście

Zeccer to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy w czasie podróży po Polsce potrzebują pilnie wydrukować dokumenty lub nie posiadają własnego sprzętu. Dzięki aplikacji mamy dostęp do sieci mobilnych drukarek samoobsługowych, dostępnych w 32 miastach, w ogólnodostępnych miejscach takich jak biblioteki, centra biznesowe czy kawiarnie lub galerie handlowe (w Krakowie są dwa takie punkty). Wygodne drukowanie z telefonu, komputera jest możliwe dzięki wyszukiwarce wskazującej najbliższą dostępną lokalizację. 

https://zeccer.pl/