Plac na Glanc

Dobre praktyki
26.01.2018

W Katowicach od 2013 roku z powodzeniem realizowany jest projekt „Plac na Glanc”. Rewitalizacja zaniedbanych katowickich podwórek jest w całości finansowana z miejskich pieniędzy. Co ważne, projekt każdego „Placu na Glanc” jest inny – od samego początku powstaje wspólnie z mieszkańcami, a tworzą go znakomici projektanci. Przemiana podwórek sprawia, że sąsiedzi poznają się lepiej nawzajem, współpracują ze sobą, a później nie tylko razem korzystają z nowej przestrzeni, ale też się nią opiekują. Efekty są zachwycające – zresztą zobaczcie sami!

ul. Powstańców 4

Na stronie organizatora czytamy, że „projekt Plac na Glanc edukuje i zmienia świadomość społeczną. Co roku udowadnia, że to mieszkańcy mają wpływ na to jak wygląda ich najbliższa przestrzeń. Co więcej – to oni przede wszystkim za nią odpowiedzialni. Cały proces projektowy opiera się o społeczną partycypację, oddolność i odpowiedzialne projektowania, nie tylko dla mieszkańców ale wraz z nimi”.

Ul. Tokarska 2

Serdecznie dziękujemy instytucji Katowice Miasto Ogrodów, która realizuje projekt „Plac na Glanc”, za możliwość opublikowania zdjęć zrewitalizowanych podwórek.

ul. Kredytowa 8
ul. Kredytowa 8
ul. Kredytowa 8
ul. Kredytowa 8
ul. Powstańców 4
ul. Powstańców 4