Największy wertykalny ogród na świecie

Dobre praktyki
27.10.2017
fot. www.groncol.com

Miasta na całym świecie zmagają się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza oraz brakiem terenów zielonych. Wiele z nich stara się podejmować działania mające na celu poprawę tej sytuacji. Jednym z nich jest Bogota, 8-milionowa stolica Kolumbii.

85 tysięcy roślin pokrywających 11 pięter i ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni – taki wertykalny ogród powstał w tym mieście w 2015 roku. Produkuje on ilość tlenu, która zaspokaja roczne potrzeby 3 100 osób, pochłaniając tym samym tyle dwutlenku węgla ile produkuje 750 samochodów. Ogród może również filtrować prawie 800 kilogramów metali ciężkich, około 2 tysięcy ton szkodliwych gazów i 400 kilogramów kurzu.

Do nawadniania roślin wykorzystuje się wodę deszczową i poddaną recyklingowi wodę z mieszkań. W deszczowe dni system komputerowy sprawia, że budynek wie, że ogród nie potrzebuje podlewania.

fot. Daniel Segura www.danielsegurafotografia.co

W ogrodzie znajdziemy 10 gatunków roślin, które zostały specjalnie dobrane podczas wyprawy do kolumbijskiego lasu deszczowego. Zdaniem Ignacio Solano, szefa firmy Paisajismo Urbano, która zaprojektowała i zamontowała ogród na budynku „dobór gatunków ma zasadnicze znaczenie w tego typu ogrodach, ponieważ różnorodność biologiczna w pionowym ekosystemie umożliwia współdziałanie pomiędzy gatunkami, które tworzą, zarówno rośliny, jak i mikroorganizmy”

fot. www.groncol.com

Otwierając ogród, Pablo Atuesta Pradilla, dyrektor wykonawczy Groncol, spółki odpowiedzialnej za inwestycję, powiedział: „W Bogocie na jednego mieszkańca przypadają jedynie 4 metry kwadratowe terenów zielonych, a według Światowej Organizacji Zdrowia powinno ich być przynajmniej 15. To przypomnienie dla całego miasta, że budynki powinny być znacznie bardziej zielone, żebyśmy mogli zrekompensować brak parków i terenów zielonych oraz stworzyć znacznie zdrowsze miasto dla ludzi”.

fot. Daniel Segura www.danielsegurafotografia.co

Wykorzystane zdjęcia:

Daniel Segura (www.danielsegurafotografia.co)

Groncol (www.groncol.com)

fot. www.groncol.com