Apelujemy do ministrów o północną obwodnicę!

Aktualności
17.11.2015

Czy Kraków wreszcie doczeka się północnej obwodnicy? Logiczna Alternatywa apeluje do ministrów z Małopolski.

 

W składzie powołanej wczoraj Rady Ministrów znalazły się aż cztery osoby pochodzące z Małopolski. – Mamy nadzieję, że Kraków wreszcie na tym zyska, bo do tej pory nasz region był traktowany po macoszemu – mówi Łukasz Gibała, przewodniczący stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, które wystosowało dzisiaj apel do ministrów z Małopolski. Członkowie stowarzyszenia chcą, aby nowy rząd znowelizował Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”, umieszczając w nim budowę północnej obwodnicy Krakowa.

 

– Czterech ministrów pochodzących z Małopolski to sytuacja bezprecedensowa. W tym gronie znalazła się premier Beata Szydło oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Z naszego punktu widzenia niezwykle ważne jest także stanowisko ministra infrastruktury, które objął Andrzej Adamczyk – wylicza Adrianna Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy przypominając, że Adamczyk zawsze zabiegał o budowę drogi ekspresowej S7 i północnej obwodnicy Krakowa.

 

Na dzisiejszej konferencji prasowej zarząd Logicznej Alternatywy przedstawił argumenty na potwierdzenie tezy o niesprawiedliwym traktowaniu Małopolski przez rząd.

– Północna obwodnica Krakowa była zawsze pomijana w rządowych planach inwestycyjnych. Tymczasem ze środków z budżetu centralnego zrealizowano wiele dróg o dużo mniejszym natężeniu ruchu – mówiła Siudy

W podpisanym w 2014 roku kontrakcie terytorialnym pomiędzy władzami województwa małopolskiego a rządem znalazł się tylko odcinek wschodniej obwodnicy. Logiczna Alternatywa zaznacza, że domknięcie obwodnicy Krakowa ma szczególne znaczenie w kontekście walki ze smogiem – inaczej nie uda się wyprowadzić z centrum miasta przynajmniej części ruchu samochodowego, zwłaszcza samochodów ciężarowych.

 

Podczas konferencji Łukasz Gibała przypomniał, że nowi ministrowie często wypowiadali się negatywnie na temat pomijania budowy drogi ekspresowej S7 i północnej obwodnicy Krakowa w rządowych planach twierdząc, że nasze miasto i region są pokrzywdzone. Przewodniczący Logicznej Alternatywy przytoczył między innymi wypowiedź Andrzeja Adamczyka sprzed niespełna miesiąca, kiedy mówił on, że „jest wręcz obrażony na panią minister Marię Wasiak, która dyskryminuje Kraków, mówiąc, że północna obwodnica nie ma szans”. – Niestety często jest tak, że politycy dużo obiecują, ale po wyborach, robią zupełnie co innego. Dlatego nasze stowarzyszenie wystosowało apel – w ten sposób mówimy nowym ministrom „Sprawdzam” – tłumaczył Gibała. Logiczna Alternatywa w apelu zadaje bardzo konkretne pytania.

 

– Chcemy, żeby ministrowie potwierdzili, że podejmą działania zmierzające do nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych, tak aby znalazła się w nim budowa północnej obwodnicy Krakowa – mówił przewodniczący naszego stowarzyszenia.

 

Dzisiaj jest pierwszy dzień urzędowania nowych ministrów oraz premier Szydło, ale zarząd Logicznej Alternatywy twierdzi, że im szybciej uda się uzyskać gwarancje finansowania północnej obwodnicy, tym lepiej. W przypadku budowy drogi ekspresowej S7 został ogłoszony przetarg, a w przypadku północnej obwodnicy Krakowa pojawiły się informacje, że miałaby ona zostać sfinansowana ze środków miasta, województwa i regionalnego programu operacyjnego. – To niesprawiedliwe. Skoro obwodnice innych miast są finansowane z budżetu centralnego, to dlaczego obwodnicę Krakowa mielibyśmy finansować ze środków samorządów? Te pieniądze można przecież przeznaczyć na wykup terenów pod nowe parki czy budowę kolejnych linii tramwajowych – mówi Łukasz Gibała. Przewodniczący Logicznej Alternatywy zaznaczył, oczekuje od ministrów konkretnych deklaracji, a nie obietnic bez pokrycia.