Centrum Muzyki: Grzegórzki czy Cichy Kącik?

Aktualności
08.12.2020

Weź udział w konsultacjach – trwają do 29 stycznia

Niespodziewanie w maju 2020 Jacek Majchrowski ogłosił, że miasto wycofuje się z trwającego od 2017 roku projektu budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach wspólnie z województwem. Trzy miesiące później poinformował, że miasto wybuduje Centrum Muzyki za własne środki na Cichym Kąciku. Sprzeciwiamy się temu. Uważamy, że ten projekt należy realizować zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Dlaczego?

  • Bo szkoda pieniędzy Krakowian. Marszałek Województwa poinformował, że otrzymał zapewnienie 100% rządowego dofinansowania Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Jeśli Kraków będzie realizować własny projekt na Cichym Kąciku, pieniędzy z budżetu państwa nie będzie – za całość zapłaci miasto, czyli my wszyscy.
  • Bo lokalizacja na Grzegórzkach jest lepsza: dawno temu skonsultowana z mieszkańcami, przy nowym parku Grzegórzeckim i w pobliżu Bulwarów.
  • Bo lokalizacja na Cichym Kąciku jest gorsza: tuż przy Błoniach i pętli, co spowoduje gigantyczne korki. Koncertom nie będzie też sprzyjać sąsiedztwo dwóch stadionów – bo rozgrywane na nich mecze generują ogromny hałas.

Konsultacje społeczne dotyczące budowy Centrum Muzyki w Krakowie potrwają do 29 stycznia 2021 roku. Apelujemy: weźcie w nich udział! Poniżej znajdziecie formularz konsultacyjny z propozycjami uwag i instrukcję, w jaki sposób przekazać swoją opinię urzędnikom. Pod tymi informacjami więcej szczegółów na temat budowy Centrum Muzyki.

Formularz konsultacyjny znajdziesz tutaj:

Pobierz

Jak przekazać swoje uwagi?

  • mailowo – wydrukuj formularz, uzupełnij swoje dane i podpisz, a następnie zeskanuj i wyślij na adres: konsultacje@um.krakow.pl
  • pocztą tradycyjną na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, z dopiskiem „Konsultacje – budowa Centrum Muzyki w Krakowie”
  • przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem „Konsultacje – budowa Centrum Muzyki w Krakowie”

link do konsultacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa:

https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=133527

 

Więcej informacji

W maju 2020 roku Jacek Majchrowski niespodziewanie wycofał się z pomysłu budowy Centrum Muzyki wspólnie z województwem małopolskim. Zgodnie z umową miasto miało finansować inwestycję w 1/3, a pozostałe środki miały zapewnić władze województwa. Obecnie forsowany przez prezydenta Krakowa projekt to samodzielna budowa Centrum Muzyki na Cichym Kąciku – za co w całości ma zapłacić miasto, czyli de facto my wszyscy. Co więcej, decyzja o tym dodatkowym wydatku zapadła podczas koronakryzysu. Jacek Majchrowski podjął ją bez zasięgnięcia opinii mieszkańców. Trwające obecnie konsultacje społeczne odbywają się tylko dzięki temu, że prezydenta zmusiła do tego uchwała rady miasta z 16 września 2020 roku. Uchwała ta została podjęta z inicjatywy radnego Łukasza Gibały i klubu radnych Kraków dla Mieszkańców. W ostatnich dniach pojawiła się dodatkowo informacja, że województwo otrzyma stuprocentowe dofinansowanie do budowy Centrum z Krajowego Funduszu Odbudowy.

Argumenty za tym, żeby wrócić do koncepcji budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach

  • Umowa między miastem a województwem w tej sprawie została podpisana w 2018 roku. Od tego czasu podjęto wiele kroków w celu realizacji tej inwestycji: doszło m.in. do wymiany działek przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach, został też przeprowadzony konkurs na projekt obiektu. Pomysł budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach został także gruntownie skonsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu udało się wypracować akceptowalne dla nich rozwiązania.
  • Na przełomie listopada i grudnia Marszałek Województwa Małopolskiego poinformował, że uzyskał rządowe zapewnienie o 100% dofinansowaniu budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach z Krajowego Funduszu Odbudowy. Oznacza to, że w wariancie wspólnej z województwem inwestycji miasto nie musiałoby zapłacić za nią ani złotówki.
  • Szacowane na ten moment przez krakowski magistrat koszty samodzielnej budowy Centrum Muzyki na Cichym Kąciku to 100 milionów złotych netto. Niestety jednak władze naszego miasta przyzwyczaiły nas już, że koszty niemal każdej inwestycji są finalnie znacznie wyższe od pierwotnych szacunków. Najlepszym przykładem jest Stadion Wisły. Warto dodać, że uznawana za wzorcową sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach kosztowała ponad 300 milionów złotych.
  • Oficjalną przyczyną wycofania się Jacka Majchrowskiego z umowy partnerskiej z województwem były nieprawidłowości w konkursie na projekt Centrum Muzyki. Okazało się, że zwycięzca powinien być z niego wykluczony. Władze województwa argumentują jednak, że inwestycję można realizować nadal, według projektu, który zajął II miejsce.
  • Centrum Muzyki na Cichym Kąciku miałoby powstać przy Błoniach, w sąsiedztwie obecnej pętli tramwajowej. To rejon, który już teraz się korkuje, a budowa nowego, dużego obiektu tylko nasili ruch samochodowy. Za nietrafione uznawane jest także lokalizowanie go w sąsiedztwie dwóch stadionów – Wisły i Cracovii. Hałas, jaki generują mecze piłkarskie, praktycznie uniemożliwi w takie dni funkcjonowanie Centrum Muzyki.
  • Zgodnie z koncepcją Centrum Muzyki na Cichym Kąciku w bezpośrednim sąsiedztwie Błoń ma powstać co najmniej 250 nowych miejsc parkingowych – co spowoduje nasilony ruch samochodowy również w dni, w które nie będzie wydarzeń muzycznych.
Centrum Muzyki - zwycięski projekt (materiały prasowe); SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia