Singapurski hotel: podniebne ogrody i efektywność energetyczna

Dobre praktyki
16.07.2019

15 tys. m2 podniebnych ogrodów z 50 gatunkami roślin, wodospady, zielone ściany, korytarze i tarasy, a także inteligentne czujniki pozwalające osiągnąć maksymalną efektywność energetyczną – tak wygląda jeden z singapurskich hoteli-ogrodów.

credits: Kevin, instagram.com/kevouthere/

PARKROYAL otwarty w 2013 roku i zaprojektowany przez architektów ze specjalizującego się w tworzeniu zielonych budynków biura WOHA, jest nie tylko zieloną oazą w środku miasta, ale także nowoczesnym budynkiem wykorzystującym inteligentne systemy i czujniki do minimalizowania zużycia prądu i wody.

credits: Kevin, instagram.com/kevouthere/

Hotel wyposażono między innymi we własny system zbierania i ponownego wykorzystywania wody deszczowej, automatyczne czujniki do regulowania zużycia wody i energii, energooszczędne oświetlenie oraz pojemniki do recyklingu w przestrzeniach wspólnych oraz we wszystkich pokojach dla gości. Korytarze, zwłaszcza te wewnętrzne, zaprojektowano w taki sposób, żeby wykorzystywać naturalną wentylację, a pomieszczenia w dużej mierze doświetlono światłem naturalnym. Kaskadowa zieleń na ścianach chłodzi budynek i pozwala ograniczyć zużycie energii wykorzystywanej do jego klimatyzowania. Czujniki deszczu pozwalają automatycznie wyłączać nawadnianie ogrodów w przypadku nawet niewielkich opadów. Dzięki zastosowaniu technologii Cobiax zredukowano również ilość potrzebnego do budowy betonu.

credits: Erwin Soo, flickr.com/photos/87400200@N07/8519207185

Projekt był pierwszą w tej branży realizacją podniebnych ogrodów w duchu zero waste – ich oświetlenie jest całkowicie zasilane z rozmieszczonych w hotelu paneli fotowoltaicznych.

credits: Erwin Soo, flickr.com/photos/87400200@N07/8519207185