Co słychać w radzie miasta (11.05.2022)

Rada Miasta
12.05.2022

Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa wrócił temat ochrony przed zabudową terenów tzw. Słonej Wody za Szpitalem Uniwersyteckim w Prokocimiu. Pod obrady trafił projekt planu zagospodarowania przestrzennego „Piaski Wielkie – etap B”, w którym Jacek Majchrowski proponuje zabudowanie dużej części Słonej Wody wysokimi blokami. Radnym Krakowa dla Mieszkańców udało się odnieść częściowy sukces – większość w radzie uzyskał wniosek o odesłanie projektu planu do projektodawcy, czyli prezydenta miasta. Co to oznacza w praktyce?

Zarówno stowarzyszenie, jak i klub radnych Kraków dla Mieszkańców od lat zabiegają o to, żeby na cennych przyrodniczo terenach Słonej Wody nie było zabudowy, ale park albo użytek ekologiczny. Co ciekawe, stworzenie na całym tym obszarze parku obiecał przed wyborami samorządowymi w 2018 roku także Jacek Majchrowski. Park Słona Woda miał być częścią tzw. Plant Podgórskich, a przedstawiona wówczas przez prezydenta mapa nie pozostawiała żadnych wątpliwości.

Działkami na obszarze Słonej Wody od dawna interesują się deweloperzy. Jeden z nich nawet nielegalnie ogrodził należące do siebie działki. Upubliczniono już nawet projekt planowanego tam osiedla – około 30 nowych bloków. Mimo złożonej w 2018 roku obietnicy na rękę deweloperom postanowił pójść Jacek Majchrowski. W przedstawionym przez niego projekcie planu zagospodarowania przestrzennego „Piaski Wielkie – etap B” duża część Słonej Wody przeznaczona miała być pod wysoką zabudowę. Przyjęcie wniosku klubu Kraków dla Mieszkańców oznacza, że plan będzie jednak poprawiany – tak, żeby prezydent uwzględnił w nim zmiany, jakie zaproponuje zespół radnych pod kierownictwem Jana Stanisława Pietrasa z klubu Kraków dla Mieszkańców. Dzisiejsza decyzja rady oczywiście nie przesądza, że na tym terenie powstanie park – jest jednak dużym krokiem w tym kierunku.

Podczas środowych obrad radni przyznali dwa tytuły Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W przypadku pierwszego z nich, dla Jerzego Treli, wybitnego aktora, byłego rektora i wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, radni byli jednomyślni. Kontrowersje wzbudziła druga nominacja, dla Wandy Półtawskiej. To była lekarka i przyjaciółka Jana Pawła II, podczas II wojny światowej więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Ale – co podnosili radni – Półtawska jest też znaną działaczką antyaborcyjną, zwalczającą metodę in vitro. Traf chciał, że głosowanie nad jej kandydaturą odbyło się tego samego dnia, kiedy rusza krakowski program in vitro. Mimo kontrowersji Wanda Półtawska została Honorową Obywatelką Krakowa głosami radnych PiS oraz klubu Jacka Majchrowskiego.