Co słychać w radzie miasta (29.06.2022)

Rada Miasta
04.07.2022

Najważniejszym i bezprecedensowym wydarzeniem ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa było to, że Jacek Majchrowski nie otrzymał wotum zaufania. Przeciw głosowali m.in. radni z klubu Kraków dla Mieszkańców. W ostatnią środę podjęto także uchwalę, dzięki której spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły otrzymać dotacje na instalowanie odnawialnych źródeł energii. Z tą inicjatywą po raz pierwszy wyszedł klub Kraków dla Mieszkańców.

Jacek Majchrowski nie dostał wotum zaufania po raz pierwszy w historii. Tę czerwoną kartkę otrzymał od radnych za ostatni rok. Wśród argumentów, padających na sesji, pojawiało się postępujące betonowanie miasta, coraz większe korki czy kolejne afery korupcyjne. Radni punktowali prezydenta także za ubiegłoroczny pożar miejskiego archiwum. Warto zauważyć, że sposób, w jakim Jacek Majchrowski zarządza miastem, przestaje się podobać nawet jego własnym współpracownikom. Spośród 23 radnych, którzy startowali w ostatnich wyborach z jego komitetu, za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało tylko 12.

Po długim oczekiwaniu podjęta została także wreszcie uchwała, która rozszerza program dotacji na odnawialne źródła energii na spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki temu np. panele fotowoltaiczne wytworzą prąd, wykorzystywany w częściach wspólnych budynków. Taką zmianę Łukasz Gibała postulował od ponad roku, a końcem marca br. klub radnych Kraków dla Mieszkańców złożył projekt uchwały w tej sprawie. Ostatecznie uchwała została przyjęta nie w wersji KdM, ale w wersji Magistratu – co jednak niewiele zmienia, bo założenia są praktycznie takie same. Spółdzielnie i wspólnoty najprawdopodobniej będą mogły starać się o dopłaty jeszcze w tym roku.

Zapadła także decyzja ważna dla mieszkańców Mistrzejowic – radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla części tej dzielnicy. Duże kontrowersje budziła kwestia łąki przy os. Bohaterów Września – zgodnie z propozycją Jacka Majchrowskiego miała być przeznaczona pod intensywną zabudowę. Dzięki protestom mieszkańców, zgodnie z ostatecznie przyjętym planem na łące nie będą mogły wyrosnąć bloki – pozostanie zielona. W sprawę angażował się również klub KdM.

Na koniec jeszcze dobre wieści dla krakowskich psiaków. Dzięki poprawkom, które złożyli radni Iwona Chamielec i Łukasz Gibała, w nowym Parku Zakrzówek będą się mogły kąpać także czworonogi. Zostanie dla nich wyznaczona przynajmniej jedna specjalna strefa. Taki zapis pojawił się w uchwalonym na środowej sesji regulaminie parku – w jego pierwotnej wersji na Zakrzówku miał być całkowity zakaz kąpieli dla psów.