Defibrylator ratuje życie

Aktualności
08.08.2019

Maj bieżącego roku, Bydgoszcz. Na dworcu głównym słabnie mężczyzna i dochodzi u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Przypadkowy przechodzień rozpoczyna resuscytację, zostaje wezwany zespół ratownictwa medycznego. Zanim przyjedzie pogotowie, najskuteczniej przywrócić krążenie może defibrylator. Jeden znajduje się przy sąsiednim peronie, a więc dosłownie „na wyciągnięcie ręki”, a drugi w głównej hali dworca.  Mimo tego urządzenie nie zostaje użyte, a po godzinnej walce o życie mężczyzna umiera.

W Bydgoszczy prawdopodobnie zawiodły dwie rzeczy – niewiedza na temat lokalizacji defibrylatora i strach przed jego użyciem. Co możemy zrobić by taka sytuacja nie powtórzyła się w Krakowie?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillation – AED) to urządzenie pozwalające ponownie „uruchomić” serce u osób, które doznały zatrzymania jego akcji. Jeśli serce nagle się zatrzyma (zatrzymanie krążenia) często jest to spowodowane chaotyczną jego pracą, nazywaną „migotaniem komór”. AED jest urządzeniem które dostarcza kontrolowany impuls elektryczny obejmujący serce i prowadzący do przerwania migotania komór oraz przywrócenia prawidłowej funkcji serca. Nie należy obawiać się braku doświadczenia w użyciu defibrylatora – urządzenie to podpowie nam krok po kroku jak należy postępować w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Połączenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z defibrylacją w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może zwiększyć przeżywalność nawet do 50 – 70 %.

Podstawowe szkolenia z udzielania pierwszej pomocy wśród mieszkańców Krakowa przeprowadzane są coraz częściej z inicjatywy miasta. Obecnie większość krakowskich dzielnic zgłosiła swój udział w kolejnym programie, dzięki któremu chętni mieszkańcy zostaną przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora. Działania edukacyjno-szkoleniowe mieszkańców Krakowa są potrzebne. Tym bardziej, że w naszym mieście corocznie dochodzi do około 900 nagłych zatrzymań krążenia. W roku 2018 było ich 886, a w pierwszym półroczu bieżącego roku – 466. Takie przypadki mogą zdarzyć się wszędzie – na ulicy, w miejscu pracy, autobusie czy w czasie aktywności sportowej. Aktualnie dane europejskie pokazują, że mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Warto dodać, że w Krakowie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia w 2018 roku tylko 4 razy podjęto próbę użycia defibrylatora, a w roku 2017 jedynie 2 razy  (dane dotyczą defibrylatorów sfinansowanych przez miasto). Dlaczego tak rzadko? Przecież udzielanie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia może spowodować znaczący wzrost przeżywalności. Czy szkolenia z pierwszej pomocy są zbyt rzadko, czy brakuje w nich części praktycznej z obsługi defibrylatora? A może należy zwrócić uwagę na inny problem – lokalizację i dostęp do informacji o rozmieszczeniu defibrylatorów w Krakowie?

Wpisując w wyszukiwarkę „defibrylator w Krakowie” jako pierwsza pojawia się strona Krakowa, gdzie informacje dotyczące kilkudziesięciu AED są z roku 2017. Kolejna pozycja to ta sama strona, jednak z komunikatem i spisem defibrylatorów z roku 2018. Na stronie kraków.pl znaleźć można informacje o lokalizacji 31 defibrylatorów AED, zakupionych w ramach programu Krakowska Sieć AED Impuls Życia. Co z resztą? Przecież w samym Krakowie defibrylatorów jest ponad 160.

Aktualne informacje dotyczące rozmieszczenia urządzeń do ratowania życia znaleźć można w aplikacji na komórkę o nazwie „Staying Alive”. Zawiera ona listę defibrylatorów na całym świecie – również w Krakowie i pozwala na łatwe zgłaszanie nowych lokalizacji. Nie wszyscy wiedzą o takiej aplikacji, stąd aktualny spis defibrylatorów z ich rozmieszczeniem powinien znajdować się również na stronach dostępnych i odwiedzanych przez mieszkańców Krakowa. Przecież chodzi o ludzkie życie i możliwość jego ratowania w sytuacjach zagrożenia. Nigdy nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której szansa na uratowanie ludzkiego życia znacząco spada, ponieważ z powodu nieznajomości lokalizacji defibrylatora nie dostarczono go, mimo iż znajdował się kilkanaście kroków dalej. A czy Ty wiesz gdzie najbliżej miejsca w którym aktualnie czytasz ten tekst znajduje się defibrylator?

ZADBAJ O SWOJĄ WIEDZĘ:

  • Zapoznaj się z algorytmem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych: LINK
  • Zapoznaj się z wytycznymi Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji (zobacz na strony: 109-112): LINK
  • Ściągnij aplikację Staying Alive, gdzie w ciągu kilkunastu sekund jesteś w stanie wyszukać najbliższy defibrylator AED.
  • Sprawdź lokalizację defibrylatorów blisko Twojego miejsca pracy, szkoły, studiów oraz miejsca zamieszania.

Autorką tekstu jest dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk, radna dzielnicy Krowodrza, adiunkt na Akademii Górniczo-Hutniczej, ekspertka think tanku „Kraków dla Mieszkańców”.