Profesor Jerzy Sadowski poparł Łukasza Gibałę

Aktualności
16.04.2024

– Miasto jest jak krwiobieg – wszystko jest od siebie zależne, musi współgrać, najdrobniejszy szczegół wpływa na ogólną kondycję. W programie Łukasza Gibały, ale też w jego dotychczasowych działaniach widzę, że kwestia zdrowia mieszkańców jest zawsze uwzględniana – powiedział na dzisiejszej wspólnej z Łukaszem Gibałą konferencji prasowej światowej sławy kardiochirurg i transplantolog, prof. Jerzy Sadowski. Przed drugą turą oficjalnie poparł kandydaturę Gibały, a jeśli ten wygra, będzie jego doradcą. 

Prof. Jerzy Sadowski to kardiochirurg i transplantolog światowej sławy. Do 2014 roku kierował Instytutem Kardiologii Collegium Medicum UJ, dziś jest jego doradcą. Jako pierwszy na świecie zdecydował się w 2005 roku na wszczepienie zastawki bezszwowej. Ta operacja dzisiaj jest już standardem, ale wtedy zrewolucjonizowała chirurgię zastawek serca. W 2018 roku prof. Sadowski znalazł się na „Liście Stu 2017”, obejmującej najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie. Pisarz Jerzy Skrobot poświęcił mu książkę pt. „Serce dla serc. Opowieść o Profesorze Jerzym Sadowskim”. – To, że mogę tu dzisiaj stanąć obok prof. Jerzego Sadowskiego, którego w Krakowie przedstawiać nie trzeba nikomu, to dla mnie zaszczytmówił podczas konferencji prasowej Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta Krakowa. Zapowiedział, że w przypadku wygranych wyborów prof. Sadowski, jako jego doradca, będzie m.in. recenzował pod kątem zdrowotnym miejskie dokumenty strategiczne.

– Powszechnie znany jest fakt wpływu krakowskiego smogu na zdrowie mieszkańców. Jakość powietrza jest bardzo ważna, ale nie tylko ona. Niewydolność żylna, zatorowość płucna, nowotwory, POChP, dzieci z mniejszą wagą urodzeniową – co może być przyczyną takiego stanu zdrowia mieszkańców Krakowa? Np. źle zaplanowane ścieżki rowerowe, co zniechęca do wybierania takiego zdrowego środka transportu. W każdym obszarze, za każdą decyzją powinna iść refleksja, jaki wpływ na zdrowie mieszkańców mają przyjęte rozwiązania. I taką refleksję widzę u Łukasza Gibały. Dlatego zdecydowałem o współpracy – powiedział Jerzy Sadowski.

– Obaj doskonale rozumiemy, że miasto jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie – mówił kandydat na prezydenta. Jego zdaniem niezbędne jest ograniczenie nekagatywnych procesów cywilizacyjnych, takich jak hałas i zanieczyszczenia. Łatwy dostęp do atrakcyjnych usług publicznych, np. transportowych, sprawi, że znacząco poprawi się jakość powietrza. – Będziemy promować aktywność fizyczną w różnych grupach wiekowych, udostępniając nie tylko miejsca przeznaczone do takich działań, ale także tworząc specjalne programy angażujące mieszkańców – dodał Gibała.