#EKOzapakowani – nowa akcja Krakowa dla Mieszkańców spodobała się Krakowianom

Nasze działania
30.10.2019

Przez trzy dni – poniedziałek, wtorek i środę – Łukasz Gibała i wolontariusze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców przekonywali Krakowian do życia w duchu EKO i Zero Waste. A to wszystko w ramach akcji #EKOzapakowani. – Rozdaliśmy grubo ponad tysiąc bawełnianych toreb na zakupy i mnóstwo próbek środków czystości domowej roboty – mówi Łukasz Gibała. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Już w pierwszy dzień akcji na Starym Kleparzu czekała na nas ogromna kolejka. To cieszy, że dla mieszkańców Krakowa ekologia to ważny temat – dodaje.

Ale akcja #EKOzapakowani to nie tylko prezenty dla mieszkańców. – Chcemy się dzielić przede wszystkim wiedzą i naszym przekonaniem, że warto żyć bardziej EKO – opowiada Natalia Schmidt-Polończyk , pomysłodawczyni akcji, szefowa think tanku Kraków dla Mieszkańców i radna Krowodrzy. – Dlatego uczyliśmy Krakowian, jak w prosty sposób można samodzielnie zrobić domowe środki czystości i kosmetyki. Tym ostatnim zajęła się Joanna Kądziołka, która jest zaangażowana nie tylko w projekty Krakowa dla Mieszkańców, ale także aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste. – Nie namawialibyśmy do czegoś, czego nie przetestowaliśmy. Każdy z przepisów znam doskonale, bo stosuję je na co dzień – mówi Kądziołka. Na stoisku akcji chętnie dzieliła się swoimi umiejętnościami z odwiedzającymi. – Przygotowaliśmy w naszym biurze małe słoiczki z pastą do czyszczenia i – jak się okazało – to one były hitem akcji – opowiada. Mieszkańcy mogli także otrzymać torebki z kwaskiem cytrynowym – nieocenionym naturalnym odkamieniaczem, który też świetnie się sprawdza na przykład przy czyszczeniu sztućców. Młodszym Krakowianom bardzo spodobały się oryginalne torby na zakupy – a zwłaszcza ta część z nich, która była uszyta z materiałów z odzysku. Posłużyły do tego używane pościele czy firanki. – Z firan na przykład uszyliśmy worki, do których można w sklepie czy na straganie włożyć warzywa i owoce – po to, żeby nie pakować ich do jednorazowych foliowych torebek – dodaje Joanna Kądziołka.

Na stoisku akcji #EKOzapakowani można było również odebrać naklejki na kosze do śmieci frakcji BIO – z prostą instrukcją, co można, a czego nie należy do nich wrzucać. Organizatorzy wybrali tę właśnie frakcję, bo o nią najczęściej pytają Krakowianie i z nią mają największe problemy. Podczas akcji prezentowane były także zasady Zero Waste – czyli życia w taki sposób, żeby generować jak najmniej odpadów i niczego nie marnować.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem Krakowian