Jacek Majchrowski – prezydent na 22%

Nasze działania
21.03.2018

22% – taki jest średni poziom realizacji obietnic wyborczych Jacka Majchrowskiego. Logiczna Alternatywa dla Krakowa podsumowała właśnie po 3 latach projekt Majchrowski Watch, w ramach którego monitoruje, jak prezydent wywiązuje się z 10 deklaracji, złożonych w 2014 roku. – To tak, jakbyśmy w Krakowie mieli tylko ćwierć prezydenta – komentuje Adrianna Siudy, wiceliderka LAdK.

Projekt Majchrowski Watch ruszył już w styczniu 2015 roku, niedługo po wyborach prezydenta miasta. Przedstawiciele Logicznej Alternatywy dla Krakowa w ramach tej akcji obserwują, jak Jacek Majchrowski wywiązuje się z 10 najważniejszych obietnic, złożonych Krakowianom w kampanii wyborczej. Wskaźniki aktualizowane są co pół roku na podstawie informacji uzyskanych w urzędzie miasta i w miejskich jednostkach. Na www.MajchrowskiWatch.pl pojawiło się dzisiaj najnowsze podsumowanie – stan na 31 grudnia 2017 roku.

0% to wynik, jakie uzyskały aż trzy z obietnic wyborczych urzędującego prezydenta: budowa 2 nowych linii tramwajowych, realizacja projektu Nowa Huta Przyszłości oraz stworzenie w ramach niego 40 tys. nowych miejsc pracy. – Najlepszy wynik w naszym zestawieniu ma deklaracja przeznaczenia 250 mln zł na walkę ze smogiem. To 71%, czyli prawie tyle, ile można oczekiwać w chwili, kiedy minęło już 75% kadencji prezydenta – mówi Agata Szopińska z LAdK. Wśród monitorowanych obietnic są również m.in.: budowa 7 przedszkoli we wskazanych lokalizacjach (43%) czy modernizacja 11 obiektów sportowych (18%).

Dla Krakowian, którzy częściej i dłużej niż mieszkańcy innych polskich miast stoją w korkach, szczególnie ważne są obietnice „transportowe”. Tutaj jednak prezydentowi trudno się czymkolwiek pochwalić. Poza wspomnianą już budową linii tramwajowych (stan realizacji: 0%) Logiczna Alternatywa dla Krakowa monitoruje także tworzenie 6 nowych parkingów Park&Ride (33%), budowę 120 km ścieżek rowerowych (30%) i realizację 17 dużych inwestycji drogowych, wśród których jest np. wyczekiwana od lat rozbudowa al. 29 Listopada do czterech pasów ruchu na całej długości (zaledwie 6%). Do średniej, która – przypomnijmy – wyniosła 22% nie wliczono nakładów na parki. Dlaczego? – Niestety nie wiemy, ile pieniędzy wydano w roku 2017 na tworzenie i rewitalizację parków, bo nie wie tego Zarząd Zieleni Miejskiej, poproszony przez nas o tę informację jeszcze w styczniu – tłumaczy Jakub Zajda z Logicznej Alternatywy dla Krakowa. – Ponieważ wciąż nie mamy pełnej odpowiedzi z ZZM, średnią wyliczyliśmy dla 9 z 10 obietnic. Kiedy tylko uzyskamy brakujące dane, zaktualizujemy statystyki – dodaje Zajda.

To, co Państwo przed chwilą usłyszeli, można podsumować w jeden sposób: prezydent na 22%. Tyle, po trzech latach kadencji, wynosi średni stopień realizacji obietnic wyborczych Jacka Majchrowskiego. Wynika z tego, że mamy w Krakowie ćwierć prezydenta. Bo jak ocenić kogoś, kto zdał test na 22%? I czy da się dalej jechać samochodem, który ma tylko jedno z czterech kół? – pytała retorycznie Adrianna Siudy, wiceliderka Logicznej Alternatywy dla Krakowa.

Podsumowanie realizacji obietnic Jacka Majchrowskiego po 3 latach kadencji

Majchrowski Watch - Dane