Logiczna Alternatywa na 70. urodziny Jacka Majchrowskiego

Aktualności
13.01.2017

Prezydent Krakowa obchodzi dzisiaj swoje siedemdziesiąte urodziny. To wydarzenie postanowiło uczcić Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa. Oczywiście w sposób nietypowy, jak przystało na organizację patrzącą władzom miasta na ręce.

Jacek Majchrowski od przedstawicieli Logicznej Alternatywy dostał tradycyjny tort – w kolorach Krakowa (ale i Logicznej Alternatywy), czyli białym i błękitnym, z dużą „70-tką”. Ale to nie wszystko. Stowarzyszenie podarowało także prezydentowi dodatkowy prezent: czterometrową listę z 70 pomysłami dla Krakowa. – To zestaw dobrych pomysłów, których liczba koresponduje z liczbą lat Jacka Majchrowskiego – mówi Łukasz Gibała, lider LA. – Naszym zdaniem to prezent bezcenny, bo ich realizacja będzie dobra dla Krakowa i dla Krakowian – dodaje. – Mamy wrażenie, że od pewnego czasu władzom Krakowa brakuje pomysłów i są apatyczne. Stąd pomysł na ten nietypowy prezent urodzinowy – wyjaśnia Gibała.

Na czterometrowej liście od Logicznej Alternatywy można znaleźć pomysły bardzo różne: od przeproszenia Krakowian za powołanie Tajstera na dyrektora ZIKiT-u (47.) po rozbudowę sieci monitoringu (70.). – Dwa lata temu w referendum Krakowianie powiedzieli „tak” dla większej liczby kamer w mieście. Tymczasem przez dwa lata przybyło ich tylko 19. Nie tak powinny być realizowane postanowienia referendalne – komentuje lider LA. Stowarzyszenie podpowiada też prezydentowi między innymi wprowadzenie zasady, że nasadzenia zastępcze, czyli sadzenie nowych drzew w zamian za wycięte, powinny mieć miejsce nie dalej, niż 100 metrów od planowanej albo przeprowadzonej wycinki (54.). – W grudniu deweloper, który wyciął drzewa na Ruczaju, sadził w zamian nowe w Lasku Wolskim. Urzędnicy się na to zgodzili, a przecież to kompletny absurd – argumentuje Gibała.

Inną propozycją dla Jacka Majchrowskiego jest stworzenie nad Wisłą dwóch ogólnodostępnych plaż miejskich (30.). – Poznaniacy dzięki władzom miasta od ubiegłego roku mogą się cieszyć kilkoma plażami z darmowym dostępem do dodatkowych atrakcji, takich jak boiska, jacuzzi czy miejskie grille. Czy Krakowianie są gorsi? – pyta Ada Siudy z zarządu LA. Kolejny, 56. na liście pomysł to zlikwidowanie parkingu dla urzędników na Placu Wszystkich Świętych i stworzenie tam skweru dla mieszkańców. – Urzędnicy powinni dawać przykład i poruszać się po mieście komunikacją publiczną, jak „zwyczajni” Krakowianie albo, tak jak „zwyczajni” Krakowianie, płacić za postój w strefie, jeśli chcą przyjeżdżać do pracy samochodem – mówi Siudy.

Na liście od LA nie zabrakło oczywiście pomysłów, których realizacja pomoże w walce ze smogiem, takich jak np. uzależnienie wynagrodzenia urzędników odpowiedzialnych za dopłaty do wymiany pieców od liczby faktycznych wymian, do których doprowadzili (37.). Ważny zdaniem LA jest pomysł, który znalazł się na miejscu 1. To skończenie z mówieniem „nie da się” – bo, jak argumentują przedstawiciele stowarzyszenia, tak właśnie są przez prezydenta często kwitowane pomysły mieszkańców, które w innych miastach są realizowane skutecznie.

70 pomysłów dla Krakowa na 70 urodziny Jacka Majchrowskiego

Przeczytaj
IMG_7238
IMG_7238
IMG_7198
IMG_7198
IMG_7207
IMG_7207
IMG_7188
IMG_7188
IMG_7191
IMG_7191