Majchrowski Watch: pierwsze podsumowanie

Nasze projekty
02.09.2015

Dzisiaj dokonaliśmy pierwszego rozliczenia obietnic wyborczych prezydenta Krakowa w ramach projektu Majchrowski WATCH.

– Prezydent nie ma powodów do dumy. Spośród 10 obietnic, których wykonanie monitoruje Logiczna Alternatywa, aż w 7 nie nastąpiły żadne postępy – powiedział nasz przewodniczący, Łukasz Gibała.

Wśród obietnic są m.in. nowe miejsca w przedszkolach, nowe parkingi Park&Ride czy linie tramwajowe. Wykonanie obietnic mierzone jest w procentach, ale póki co tylko w przypadku dwóch zaszły jakiekolwiek zmiany: w 1% zrealizowana została obietnica „250 mln zł na walkę ze smogiem”, a w 4,38% – „120 kilometrów ścieżek rowerowych”.

– Średni stopień realizacji obietnicy prezydenta to mniej niż 1%. To bardzo słaby wynik, bo trzeba wziąć pod uwagę, że minęła już 1/8 kadencji, a 99% obietnic nie została zrealizowana.

Kolejne siedem obietnic prezydenta Majchrowskiego ma zerowy poziom realizacji. Modernizacja jedenastu obiektów sportowych, 17 dużych inwestycji drogowych, 40 tys. nowych miejsc pracy w ramach projektu Nowa Huta Przyszłości – tutaj nie zaszły żadne postępy. W przypadku obietnicy dotyczącej przeznaczenia 400 mln zł na tereny zielone, Logicznej Alternatywie nie udało się uzyskać danych o poziomie jej realizacji – ZIKiT nie udzielił odpowiedzi na zadane przez członków stowarzyszenia zapytanie – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA.

– Pierwsze miesiące tej kadencji to najgorszy okres prezydentury Majchrowskiego. Mamy do czynienia z miernym zarządzaniem, co widać chociażby po tym, jak prezydent realizuje swoje obietnice. Do tego dochodzą głośne afery personalne, najpierw z prezesem Agencji Rozwoju Miasta Zbigniewem Rapciakiem, a ostatnio sprawa powołania na stanowisko dyrektora ZIKiT-u Jana Tajstera – komentował nasz przewodniczący podczas konferencji.