Obciach Miesiąca: marzec 2016

Nasze działania
30.03.2016

List „gratulacyjny” dla zwycięzcy:

Przeczytaj
35,5%
Kraków bez rowerów miejskich
33%
Wyrok sądu niekorzystny dla Krakowa
15,5%
Miejska spółka pozbawiona zadań
10,5%
Znikające miliony
5,5%
Gigantyczne utrudnienia w ruchu
Wyniki marcowego Obciachu Miesiąca

Miejska spółka pozbawiona zadań

Miejska Infrastruktura, spółka powołana dwa lata temu przez miasto do budowy parkingów nie będzie ich budować. Powołano ją właśnie po to, by zarządzała strefą płatnego parkowania, a za pozyskane od kierowców pieniądze budowała parkingi. Jak się okazuje Miejska Infrastruktura do tej pory wytworzyła wyłącznie ogromny koszt – funkcjonowanie pracowników, prezesa oraz biura to niemal 6,5 mln zł rocznie.

Czytaj więcej

Kraków bez rowerów miejskich

Sezon rowerowy ruszył, ale nie w Krakowie. Stojaki stoją puste gdyż urzędnicy „szykują się do wprowadzenia systemu czwartej generacji”. Rowery tkwią w magazynach ponieważ miasto wciąż poszukuje operatora, który będzie zarządzał systemem i w niego zainwestuje. Nieoficjalnie mówi się, że z rowerów miejskich skorzystamy dopiero w sierpniu.

Czytaj więcej

Wyrok sądu niekorzystny dla Krakowa

Kraków będzie musiał zwrócić miliony w związku z naruszeniem prawa – to postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W 2009 roku prezydent Jacek Majchrowski wydał rozporządzenie, „na mocy którego ustalono, że w przypadku zmiany celu przeznaczenia nieruchomości znajdujących się na terenie Krakowa, konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 25% wartości nieruchomości.” Pieniądze pobrane niezgodnie z prawem będą musiały zostać zwrócone…

Czytaj więcej

Znikające miliony

30 mln zł – tyle zarobiło miasto w minionym roku na kierowcach z opłat w strefie płatnego parkowania. 9,5 mln zł – tyle miasto ściągnęło z nakładanych na kierowców kar za nieopłacony postój. Za te pieniądze powołana spółka Miejska Infrastruktura miała budować parkingi.  Jak się okazuje pieniądze przeznaczone zostały na inne wydatki – nie do końca wiadomo jakie. Planowo, pieniądze miały iść na budowę wspomnianych parkingów.

Czytaj więcej

Gigantyczne utrudnienia w ruchu

ZIKiT po raz kolejny udowodnił swoją nieudolność. W związku z budową łącznicy kolejowej oraz zamknięciem estakady nad ulicą Wielicką, krakowscy kierowcy utknęli w gigantycznych korkach. Urzędnicy nie potrafili zaproponować żadnego sensowego wyjścia z sytuacji, dlatego też w akcję włączyli się mieszkańcy sugerując rozwiązanie.

Czytaj więcej