Stanowisko LA w sprawie nowego operatora systemu wypożyczalni rowerów miejskich

Aktualności
04.05.2016

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa wyraża swój sprzeciw w sprawie cennika wypożyczeń rowerów miejskich, jaki planuje wprowadzić nowy operator systemu, firma BikeU. Z doniesień prasowych wynika, że w tym roku nie będzie możliwe bezpłatne korzystanie z rowerów przez pierwszych 20 minut jazdy. Użytkownicy będą musieli natomiast opłacać abonamenty w kwocie do 20 i 25 złotych miesięcznie (za możliwość korzystania z roweru przez odpowiednio 60 i 90 minut dziennie).

 

Naszym zdaniem nowe zasady działania miejskiej wypożyczalni zniechęcą wielu jej dotychczasowych użytkowników do dalszego korzystania z systemu. Tym bardziej, że na jego uruchomienie mieszkańcy Krakowa będą musieli najprawdopodobniej poczekać aż do września. Rozumiemy, że umożliwienie mieszkańcom nieodpłatnego korzystania z rowerów miejskich wiąże się z tym, że koszty tych wypożyczeń będą musiały zostać pokryte z budżetu miasta. Stoimy jednak na stanowisku, że władze miasta, chcąc skutecznie walczyć ze smogiem i zachęcać mieszkańców do korzystania z ekologicznych źródeł transportu, powinny ponosić tego rodzaju wydatki. Ostatecznie przełożą się one przecież na zwiększenie liczby osób korzystających na co dzień z roweru jako podstawowego środka transportu, a tym samym na zmniejszenie ruchu samochodowego i poprawę jakości życia w Krakowie.

 

Uważamy za skandaliczne, że władze Krakowa dopuściły do tak dużego opóźnienia w uruchomieniu systemu roweru miejskiego, a także do wprowadzenia niekorzystnego dla mieszkańców cennika, po raz kolejny pokazując, że walka ze smogiem i promowanie idei zrównoważonego transportu nie są dla nich priorytetami.

Pobierz PDF