Tylko w Krakowie: Jak nie zrobić parku

Aktualności
03.02.2021

11 września 2018 roku, na niespełna półtora miesiąca przed pierwszą turą wyborów prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski zwołał na Plantach konferencję prasową. Jednym z sztandarowych projektów, jakie wówczas ogłosił, były Planty Podgórskie – czyli połączenie parków na południu Krakowa. Tych istniejących i tych, których jeszcze nie ma. Wtedy właśnie padła obietnica, że powstanie park Słona Woda – park spory, bo teren ma około 20 hektarów. Od tej pory minęły dwa lata. Poniżej krótka instrukcja, jak w Krakowie parku nie zrobić.

  1. Odrzucić uchwałę w sprawie parku

Utworzenie parku Słona Woda było też w 2018 roku w programie kandydatów Krakowa dla Mieszkańców. Dlatego w maju 2019 roku, już jako radni, złożyli oni projekt uchwały o utworzeniu parku. Skoro Jacek Majchrowski miał to samo we własnym programie, a ma też większość w radzie miasta, sprawa powinna być formalnością. Ale uchwała przepadła. Przeciw zagłosowali radni… klubu prezydenckiego i Koalicji Obywatelskiej.

  1. „Zamrozić” uchwałę w sprawie użytku ekologicznego

Skoro poprzednia uchwała przepadła, Kraków dla Mieszkańców złożył projekt kolejnej – tym razem w sprawie utworzenia na terenie Słonej Wody tzw. użytku ekologicznego. Radni zrobili to latem tego roku. Ale projekt uchwały znów nie spodobał się radnym z koalicji wspierającej Jacka Majchrowskiego – pewnie dlatego, że oficjalna opinia prezydenta była negatywna. Co prawda nie został odrzucony – 26 sierpnia radni skierowali go do komisji, czyli skorzystali z legalnej „zamrażarki”.

  1. Umorzyć postępowanie w sprawie ULICP

Decyzja o ULICP mogła być kolejnym sposobem na zablokowanie zabudowy Słonej Wody. To Ustanowienie Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego – w tym przypadku parku. Urzędnicy złożyli taki wniosek. Prezydent umorzył jednak postępowanie w tej sprawie i ULICP nie wydał. Dlaczego? Bo autorzy wniosku się pomylili. Zrobili błędy w numerach działek.

  1. Przygotować plan zagospodarowania umożliwiający zabudowę

Równolegle do tych wszystkich wydarzeń w urzędzie trwają prace nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego Piaski Wielkie, który obejmuje Słoną Wodę. Zgodnie z nim prawie połowa lasów Słonej Wody ma zostać zabudowana blokami. Wiadomo nawet, gdzie miałyby stanąć, bo krakowski deweloper, firma Start, ma już projekt osiedla. „Planujemy stworzyć zabudowę o wielu funkcjach i przyjaznej skali, która będzie naszą flagową inwestycją” – powiedziała dziennikarzom przedstawicielka dewelopera. Z mapki, którą Gazeta Wyborcza otrzymała od firmy Start, wynika, że w planach jest około 30 (!) budynków.

Wszystko zmierza więc ku temu, że zamiast parku Słona Woda powstanie osiedle Słona Woda.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru naszego kwartalnika – cały numer znajdziesz TUTAJ.