XI. nie marnuj, czyli praktyczny poradnik na nadchodzące święta

Dobre praktyki
10.12.2020

Kilogramy jedzenia w lodówce i koszu, stosy nieprzydatnych opakowań po produktach
i prezentach, rzeczy, które kupiliśmy lub dostaliśmy w ramach świątecznych upominków skazane na wieczne zapomnienie i ukrycie w szafie. Czy tak powinny wyglądać nasze święta? Jak ograniczyć ilość wyprodukowanych odpadów? Zapraszamy do świątecznego poradnika less waste.

Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas sporo przyjemnych skojarzeń. Spotkanie z rodziną, czas odpoczynku, dobre jedzenie, obdarowywanie bliskich prezentami. Jednak jeśli zastanowimy się głębiej nad tym co dzieje się przez te kilka okołoświątecznych dni, zobaczymy ogromny wysiłek włożony w przygotowanie licznych potraw, wiele godzin spędzonych na poszukiwaniu prezentów, z których wiele okaże się być nietrafionymi upominkami.

Być może w tych dziwnych czasach pracy zdalnej, zamkniętych sklepów i nadmiaru ofert w Internecie poświęcimy chwilę na przemyślenie i zaplanowanie tego jak powinny wyglądać święta i przygotowanie do nich w taki sposób, by kosztowały nas jak najmniej stresu i wyrzuconych w błoto (lub do kosza) pieniędzy.

Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie marnotrawstwa przed, w trakcie i po świętach.

Zaplanujmy działania

Przygotowując świąteczne potrawy, zacznijmy od listy zakupów, biorąc oczywiście pod uwagę liczbę osób, z którymi mamy zamiar się spotkać. Nie bierzmy całości przygotowań na siebie, zachęcając innych do przygotowania części potraw. Pamiętajmy o konkretach, unikając stwierdzenia, że „każdy coś przyniesie”. To prosta droga do zakończenia świętowania z górą jedzenia, która nie zmieści się
w lodówce ani zamrażarce.

Minimalizm w kuchni się opłaca!

Jak przekonać Polaków do niemarnowania żywności? Prawdopodobnie mówiąc, że rocznie do kosza wyrzucają 6 mln ton jedzenia , co można przeliczyć na około 200 zł miesięcznie z ich własnych budżetów domowych.

Zakupy róbmy zatem lokalnie, najlepiej w warzywniakach lub na targach w swojej dzielnicy, gdzie możemy pójść na piechotę unikając korków. W Krakowie doskonałymi lokalizacjami (również w opcji zakupów do własnych opakowań) są Plac Imbramowski, Plac na Stawach, Plac Bieńczycki, Stary
i Nowy Kleparz oraz Hala Targowa.

Kiedy zabierzemy się do gotowania pamiętajmy, że nie ma potrzeby obierania ze skórki większości warzyw i owoców, z których przygotowujemy świąteczne dania, a jeśli coś jednak zostanie, jak np. skórka z pomarańczy, wystarczy ją drobno pokroić, wygotować i przesmażyć z cukrem. Otrzymamy pyszny dodatek do deserów i kanapek.

Tutaj polecamy lekturę książek Sylwii Majcher i Jagny Niedzielskiej.

Prezenty i ich pakowanie

Czy on naprawdę tego potrzebuje? Czy rzeczywiście jej się to spodoba? Każdego roku stajemy przed tym samym dylematem: co kupić w prezencie mamie, siostrze czy mężowi.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas na własnoręczne przygotowanie prezentów, dlatego proponujemy gotowe rozwiązania, które przy okazji mogą wesprzeć lokalny biznes.

Jedzenie, a dokładnie zaproszenie na kolację czy obiad, jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, które przy okazji pozwala zarobić branży, która mocno cierpi z powodu pandemii. Na zimowy czas świetnym rozwiązaniem jest również książka, najlepiej w wersji audiobooka czy ebooka. Do tego zawsze można dodać czytnik elektroniczny czy roczny abonament na aplikację na telefon, pozwalającą czytać lub słuchać do woli.

Kupowanie używanych produktów jest dużo bardziej eko i wcale nie musi oznaczać, że ktoś się o to obrazi. Na platformach w stylu OLX czy Vinted znajdziecie sporo rzeczy „z drugiej ręki”, które z różnych względów nie były używane wcale, lub w ograniczonym zakresie.

Kolejnym pomysłem na prezent są wszelkiego rodzaju bilety na spektakl, warsztaty czy członkostwo w klubie fitness. Obecnie wszystkie te usługi są dostarczane w wersji online.

Jednym z bardziej efektownych prezentów mogą być karty podarunkowe na cele charytatywne. Wybierasz cel, który chcesz wesprzeć, a potem wpisujesz dane osoby obdarowanej, i w ten sposób możesz np. adoptować wilka czy pszczołę, a osoba obdarowana otrzymuje powiadomienie z podziękowaniami.

Choinka i dekoracje

Jeśli nie posiadacie choinki, a bardzo chcecie, aby towarzyszyła Wam nie tylko w święta, poszukajcie żywego drzewka w doniczce. Tutaj warto zapytać sprzedawcę o stan korzeni i zadeklarować chęć nabycia rośliny nadającej się do zasadzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania z wypożyczalni żywych choinek lub zrobienie wspólnie z rodziną choinki DIY, z wykorzystaniem świeżych gałązek i ręcznie wykonanych ozdób z pierników, orzechów czy papierowej wikliny (która świetnie nadaje się także do zrobienia pudełka na prezent), a następnie przymocowanie jej na płasko na ścianie.