Odblaski ratują życie, czyli przyłączamy się do akcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu!

Nasze akcje
19.09.2017

Trend rezygnowania z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, roweru czy spacerów staje się z roku na rok coraz bardziej powszechny. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przedstawiciele Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa spotkali się z mieszkańcami Nowej Huty, gdzie w poniedziałek rozdawali odblaski.

W poniedziałek 18 września o godzinie 11.00 na Placu Centralnym ruszyła akcja rozdawania 1000 odblaskowych opasek, które trafiły w ręce mieszkańców Krakowa.

 Mamy poczucie, że temat wprowadzania ekologicznych środków transportu w mieście i promowania ich wśród mieszkańców nadal wymaga sporej pracy – twierdzi Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa. – Przyłączamy się do promowania zrównoważonej mobilności, zwracając jednocześnie uwagę na to, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach. Właśnie dlatego podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu postanowiliśmy wręczać Krakowianom symboliczny odblask w postaci opaski na rękę lub plecak, który ma szansę uratować im życie – dodaje.

Akcja miała przede wszystkim na celu uświadomienie społecznych korzyści, jakie płyną ze zmniejszenia liczby aut na drogach. Są one szczególnie ważne w Krakowie, gdzie takie działania mogą przynieść realną poprawę stanu powietrza.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za rozdawaniem opasek są badania, które pokazują, że zastosowanie nawet pojedynczego odblasku potrafi 4-krotnie zwiększyć odległość, z jakiej kierowca może nas zobaczyć. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na wręczanie ich przede wszystkim rowerzystom oraz rodzicom dzieci, które po zmroku wracają ze szkoły lub dodatkowych zajęć – komentuje Adrianna Siudy z zarządu LA.