mJEŻkanko — domki na zimę dla jeży

Nasze działania
20.07.2020
Partnerska akcja fundacji Czarny Pies i Biały Kot oraz Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska z dn. 28.09.2004 r. w Polsce jeże wszystkich gatunków żyjących w naturze objęte są ochroną ścisłą, wymagającą ochrony czynnej, czyli stosowanie, w razie potrzeby, zabiegów ochronnych w celu przywrócenia naturalnego stanu ekosystemów i składników przyrody lub zachowania siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin, zwierząt lub grzybów.

 Aby pomóc w ochronie krakowskich jeży, wspólnie z fundacją Czarny Pies i Biały Kot przygotowaliśmy akcję mJEŻkanko.

W ramach niej rozdamy Wam 150 domków dla jeży, które pomogą im przetrwać niejedną zimę!

Zapisy startują 3.08.2020
o godzinie 18:00

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Najważniejsze informacje dla osób zainteresowanych otrzymaniem domku:
 • Każda osoba może otrzymać maksymalnie 1 domek na jedno gospodarstwo domowe.
 • Zgłaszać mogą się tylko osoby fizyczne.
 • Zgłaszać mogą się tylko osoby posiadające odpowiednie miejsce do ustawienia budki lub posiadające zgodę spółdzielni, na której terenie będzie umieszczona.
 • W formularzu należy wpisać adres, przy którym będzie postawiony domek.
 • Po ustawieniu należy przesłać zdjęcie zamontowanej budki na adres: mjezkanko@krakowdlamieszkancow.com.
 • Zdjęcia domków zostaną wykorzystane do stworzenia interaktywnej mapy mJEŻkanek, na której zaznaczymy lokalizacje domków, oraz w materiałach marketingowych stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców i fundacji Czarny Pies i Biały Kot.

Pozostałe informacje znajdują się w Regulaminie.

REGULAMIN

Zbiór zasad prawidłowego umiejscowienia domku:

 • Domek należy postawić ZANIM nadejdą przymrozki. Najlepiej ustawić go w terminie od połowy września do połowy października.
 • Domek należy umieścić w ustronnym miejscu, najlepiej obok zabudowania gospodarczego lub wśród gęstych krzewów – jak najdalej od bramy wjazdowej oraz ruchu ludzi i aut.
 • Domek powinien stać wejściem nie w kierunku naszej widoczności, a wręcz przeciwnie — najlepiej wejściem w kierunku murka, krzewu lub ściany, oddalony o 10-15 cm od przeszkody.
 • Domek trzeba ustawiać bezpośrednio na gruncie, ale w miejscu zabezpieczonym przed zalaniem wodą w przypadku ulewnych deszczy.
 • W żadnym wypadku nie wolno podkładać pod domek płyt styropianu, pianki PUR ani wełny mineralnej! Nie należy też ocieplać tymi ani żadnymi innymi materiałami ścianek domku ani daszku! Nie owijać domku folią ani tkaninami.
 • Desek nie należy malować ani impregnować od wewnątrz.
 • Od zewnętrznej strony domek można zaimpregnować, ale wyłącznie preparatem niezawierającym rozpuszczalników (wodorozcieńczalnym) – na przynajmniej 7 dni przed ustawieniem go do zamieszkania przez jeże.
 • Domek stawiać z lekkim spadkiem, aby woda deszczowa spływała swobodnie z jego dachu.
 • Przed ustawieniem domku należy w miejscu, gdzie będzie komora spania, ułożyć siano (na wysokość 10-15 cm). Siano należy pociąć nożycami na kawałki długości 5-6 cm i nie ubijać.
 • Dobrze jest w otoczeniu domku położyć gałęzie, aby powstał swoisty ruszt. W ten sposób jeże chętniej się tu ulokują na zimę, bo będą miały jak skryć się przed ciekawskimi.
 • Od tego czasu nie należy zaglądać do domku!

Uwaga: Zwabiając jeże do swojego ogrodu, nigdzie nie wolno stosować trutki na ślimaki, myszy czy szczury. Jeśli jeż zje zatrutego ślimaka czy mysz, sam zginie w strasznych męczarniach. Pamiętajmy: jeśli są jeże w ogrodzie, nie będzie ślimaków ani myszy czy szczurów!

Materiał opracowany na podstawie poradnika przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie „Nasze Jeże”

Sponsorem domków dla jeży jest
fundacja Czarny Pies i Biały Kot.

 

O Fundacji Czarny Pies i Biały Kot

 Głównym celem Fundacji jest pomoc prawna i inicjowanie działań, mających na celu pociąganie do odpowiedzialności sprawców okrucieństwa wobec zwierząt.

Fundacja współdziała z właściwymi instytucjami w zakresie ujawniania i ścigania przestępstw, których ofiarami są zwierzęta.

Oprócz pomocy prawnej Fundacja wspiera działalność innych organizacji, instytucji i osób, prowadzących działania zgodne z celami Fundacji, inicjuje je i przystępuje do partnerstw.

Celem Fundacji jest również podnoszenie świadomości społecznej oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu humanitarnego traktowania zwierząt, przynależnych im praw oraz ich respektowania, a także obowiązków właścicieli i opiekunów, instytucji i organów państwowych względem zwierząt.

Ponadto wspomaga adopcję zwierząt przebywających w innych fundacjach i organizacjach pozarządowych oraz wspiera  i finansuje programy sterylizacji i kastracji zwierząt.

Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na stronie fundacji: https://czarnypiesbialykot.pl/